Dokumentation – ett sätt att utveckla eleven
Artikel nr 12 2010: Dokumentation. Ett sätt att utveckla eleven
Centrumskolan i Nacka är en skola för elever i behov av särskilt stöd där eleverna har en relativt negativ syn på skolan och skolarbetet. Personalen på Centrumskolan har utvecklat dokument som en hjälp för eleverna att förändra synen på skolan, öka elevernas självförtroende och deras sociala kompetens. Via dokumentationen får eleverna och deras föräldrar ett ökat inflytande över elevens skolsituation. Genom deltagande observation och utvärderingar med föräldrar och elever drar artikelförfattarna slutsatsen att dokumentationen uppfyller sitt syfte. Alf Pettersson är Ma/Sl/Tk-lärare.E-post:alf.pettersson@nacka.seIda Johansson är Sv/So-lärare.E-post: ida.k.johansson@nacka.seBåda är lärare på Centrumskolan Björknäs i Nacka kommun.Serier

Stockholm
Skolnärvaro
Skolportens fortbildning för dig som på olika sätt arbetar med elevers närvaro i skolan! Delta på plats i Stockholm den 27 mars eller via webbkonferensen 2–30 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Gy 27 mar 2026
Att möta explosivt beteende i förskolan
Kursen leds av Anna Hellberg Björklund och ger konkreta verktyg för att möta och förebygga explosiva beteenden hos barn i förskolan. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Fsk 

