Interaktiva skrivtavlor och aktiva lärare
Artikel nr 1 2010: Interaktiva skrivtavlor och aktiva lärare. Problem och möjligheter
Under 2008 utrustades 33 klassrum på Carlssons skola med digital utrustning. Avsikten var att stimulera nytänkande inom pedagogiken bland den undervisande personalen och att utmana och vägleda eleverna med nya pedagogiska grepp. Under läsåret 2008-2009 genomfördes en forskningscirkel på Carlssons skola. Syftet med undersökningen var att dokumentera och synliggöra processen bakom införandet av digitala klassrum. Dessutom ville forskningscirkeln synliggöra problem och fördelar som lärare och elever upplevt. Enkäter och intervjuer genomfördes. Resultaten pekar på att användningsområdena för skrivtavlan är lika oavsett stadium och ämne. Det tydligaste problem vi har hittat är att tekniken inte alltid fungerat som önskat. Namn: Cecilia Christiansen är gymnasielärare i ma/no.E-post: cecilia.christiansen@carlssonsskola.sePia Lindberg är rektor på Carlssons skola.Epost: pia.lindberg@carlssonsskola.seAndreas Nordling är multimedialärare och IT-pedagog.E-post:andreas.nordling@carlssonsskola.seTobias Oliveras är 4-9 lärare i sv/eng.Epost: tobias.oliveras@carlssonsskola.seGuido Pillola är 4-9 lärare i so.E-post:guido.pillola@carlssonsskola.seSerier

Stockholm
Svenska för högstadiet och gymnasiet
Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som fördjupar din ämneskompetens som svensklärare. Delta på plats i Stockholm 29–30 januari eller på webbkonferensen 5 februari–5 mars. Missa inte att boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux 29–30 jan 2026
Tematiska projekt i fritidshemmet
I den här kursen som leds av Ann S. Pihlgren får du konkreta verktyg för att arbeta med tematiska projekt i fritidshemmet. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk F–6 

