Hoppa till sidinnehåll
Utvecklingsartikel

Drömmen om Amerika

Publicerad:2016-04-26
Uppdaterad:2016-05-03
Ebba Reinolf
Skribent:Ebba Reinolf

Artikel nummer 7 2016: Drömmen om Amerika: Ett arbete om den stora emigrationen från Sverige till Nordamerika tolkat genom autentiska amerikabrev

Artikeln beskriver ett ämnesövergripande projekt i svenska och historia i årskurs 8. Projektets syfte var att skapa en djupare förståelse för människors levnadsvillkor under den stora emigrationen från Sverige till Nordamerika vid mitten av 1800-talet fram till 1900-talets början. Genom att arbeta med ursprungskällor i form av autentiska amerikabrev fick eleverna möjlighet att lära känna människor bakom historieböckernas fakta. Den kunskap som eleverna förvärvade skulle sedan levandegöras genom dramatisering. Projektet bidrog till ett ökat engagemang och intresse hos eleverna som i sina dramatiseringar visade en fördjupad förståelse för hur det kunde vara att bryta upp från ett land och anpassa sig till livet i ett annat. Artikeln vänder sig till lärare i svenska och historia på grundskolan. My Ekander är lärare i SO i åk 7-9 och arbetar på Myrsjöskolan i Saltsjö-Boo. E-post: my.ekander@nacka.seCajsa Hansen är lärare i svenska och franska i åk 6-9 och arbetar på Myrsjöskolan i Saltsjö-Boo. E-post: cajsa.hansen@nacka.se
Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Svenska för högstadiet och gymnasiet

Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som fördjupar din ämneskompetens som svensklärare. Delta på plats i Stockholm 29–30 januari eller på webbkonferensen 5 februari–5 mars. Missa inte att boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
29–30 jan 2026

Tematiska projekt i fritidshemmet

I den här kursen som leds av Ann S. Pihlgren får du konkreta verktyg för att arbeta med tematiska projekt i fritidshemmet. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk F–6