”Ta avstånd från åsikterna, inte individen”

- Låt någon i skolans personal som har en bra relation med eleven ta samtalet.
- Erbjud samtal i trygg miljö.
- Undersök varför personen är nazist.
- Skilj på sak och person.
- Gör det inte till en debatt.
- Så frön av tvivel.
Artikeln är en del i temat om rasism och främlingsfientlighet i Skolportens forskningsmagasin nr 3 2017. Prenumerera eller beställ ditt ex här! NYHET! Nu kan du även köpa digitala lösnummer i App Store eller Google Play!Stockholm
Skolnärvaro
Skolportens fortbildning för dig som på olika sätt arbetar med elevers närvaro i skolan! Delta på plats i Stockholm den 27 mars eller via webbkonferensen 2–30 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Gy 27 mar
Matematik i förskolan
Kursen leds av Ann S. Pihlgren och ger konkreta verktyg för att arbeta med matematik på ett systematiskt och kreativt sätt i förskolan. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Fsk 

