Skolportens dagsbrev 2026-03-19
Ygeman om ”Nya skolan”: Vi kommer att rösta ja
Socialdemokraterna kommer att rösta ja i riksdagen till att nationellt reglera lärares undervisnings- och planeringstid. Det säger partiets utbildningspolitiske talesperson Anders Ygeman i en lång intervju med Vi Lärare.
Ny larmrapport: Resultaten rasar för flickor med npf
I varje klassrum finns en till tre elever med npf. En ny riksdagsrapport visar att deras skolresultat blir allt sämre – och för flickor med adhd och/eller autism sker det ett rejält ras. ”Man blir bestört”, säger Caroline Helmersson-Olsson (S), utbildningsutskottet.
Barnen började på ”superskolan” – ett halvår senare går de inte alls
Sveriges största resursskola för barn med särskilda behov startade i Malmö förra året. Sex månader senare larmar föräldrar om kaos, våld och barn som inte längre går i skolan. ”Man har inte förstått hur svåra behov vissa av de här eleverna har”, säger föräldern till en 15-åring.


