Hoppa till sidinnehåll
Lärarlegitimation

Femton år med lärarlegitimation – stora lokala skillnader

Publicerad:17 augusti

Källa: P4 Skaraborg

Lärarlegitimationen infördes för att fler lärare skulle bli behöriga, men 15 år senare är bara omkring 70 procent det, enligt Riksrevisionen. Myndigheten pekar på att undantag och lärarbrist försvagar systemet, medan skolor samtidigt tvingas hitta lösningar för att få undervisningen att fungera. I Skaraborg är skillnaderna tydliga, och på Älgarås skola undervisas elever av ämnesbehöriga lärare bara 28 procent av tiden.

Det här är Skolporten

Skolporten AB är ett politiskt, religiöst och fackligt obundet företag. Verksamhetens kärna är omvärldsbevakning och fortbildning riktad till de verksamma i skolan.

Omvärldsbevakning
Vi bevakar ett hundratal nyhetskällor, organisationer och myndigheter. Varje vardag publicerar vi de viktigaste skolnyheterna på vår webb samt sammanfattar dem i kostnadsfria nyhetsbrev. Vi bevakar även vetenskapliga artiklar och tidskrifter. Varje år intervjuar vi över 100 forskare som disputerar inom områden som är relevanta för förskola/skola. Du kan läsa våra forskningsintervjuer här.

Forskningsmagasin
Skolportens magasin lyfter fram och fördjupar sig i aktuell forskning med det övergripande syftet att stärka skolans vetenskapliga grund. Vår målsättning är att magasinet ska fungera som en inspirationskälla och bidra till att stärka förskolans och skolans utvecklingsarbete. Läs mer om Skolportens magasin här.

Fortbildning
Vi anordnar fortbildning för skolans lärare och ledare, både på distans och på plats. Ambitionen är att möta de behov som lärare och skolledare har i sin yrkesvardag genom att erbjuda konferenser och digitala kurser om aktuella skolfrågor.

Skolportens vision är att göra skillnad för de ungas lärande