Få grepp om hur programmering kan integreras i undervisningen

Mikael Tylmads kurs
Programmering i matematik – introduktion
Med Mikael Tylmad
Känner du dig trygg att undervisa i programmering? I kursen Programmering i matematik får du grundläggande kunskaper i programmering, samt tekniker för att undervisa och väcka elevernas intresse. I film och text guidar Mikael Tylmad dig genom praktiska övningsuppgifter. Flexibel start och tydligt upplägg. Kursintyg ingår!Stockholm
Skolnärvaro
Skolportens fortbildning för dig som på olika sätt arbetar med elevers närvaro i skolan! Delta på plats i Stockholm den 27 mars eller via webbkonferensen 2–30 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Gy 27 mar
Förstå dyslexi i undervisningen
Kursen leds av Susanna Cederquist och passar för lärare i alla ämnen. Du får insikter och verktyg för att bemöta dina elevers olikheter ur ett dyslexiperspektiv. Flexibel start och tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms.
Läs mer och boka
Åk 4–9 


