Utmaningar i arbetet med skolövergångar

LÄRARPANELENS MOTIVERING: ”I sin avhandling synliggör Therese Welén att skolpersonal efterlyser mer samordning och att arbetet med barns tidiga skolövergångar ofta sker på enskilda lärares initiativ. Avhandlingen är av intresse för olika ålderskategorier och bidrar med viktig kunskap inom ett ofta förbisett forskningsfält.” LÄS MER OM LÄRARPANELEN OCH DERAS VAL AV LÄRARPANELENS FAVORIT HÄR
Forskare: Therese Welén. Avhandling: Lärares roll och utmaningar i arbetet med barns tidiga skolövergångar Bakgrund: Förskollärare, filosofie doktor i didaktik, arbetar som utbildningsledare för lärarutbildningen vid Mälardalens universitet. Disputerade: 4 februari 2022 vid Mälardalens universitet.


Stockholm
Skolnärvaro
Skolportens fortbildning för dig som på olika sätt arbetar med elevers närvaro i skolan! Delta på plats i Stockholm den 27 mars eller via webbkonferensen 2–30 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Gy 27 mar
Digital temaföreläsning
Lärande och psykisk hälsa i en digital värld
Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om barn och ungas lärande och psykiska hälsa i en digital värld. Föreläsningen är öppen 20 april–25 maj och riktar sig till grundskolan och gymnasiet. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta Skolporten för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk F–Gy 20 apr – 25 maj


