Hoppa till sidinnehåll

Teknik som ett integrerat ämne

Publicerad:2008-12-09
Uppdaterad:2012-03-29
Moa Duvarci Engman
Skribent:Moa Duvarci Engman
Artikel nr 12 2008: Teknik som ett integrerat ämne. Hur man kan integrera tekniken med skolans övriga ämnen När jag under några år mött andra lärare på konferenser och mässor har jag förstått, genom samtal och föreläsningar, att tekniken många gånger försummas i våra skolor. Många lärare upplever att de inte behärskar att undervisa i ämnet då deras förkunskaper är för dåliga. I min undervisning har jag integrerat ämnet teknik i de andra ämnena, tekniken har fått en mening, en plats i ett sammanhang. Med det arbetssättet skulle fler kunna känna sig trygga med teknikämnet. Detta har i sin tur lett till att elevernas förståelse har blivit djupare, både för tekniken i sig men också för själva arbetsområdet. Jane Rosenquist är lärare vid DaVinciskolan i Saltsjöbaden. Hon undervisar i teknik, SO och NO. E-post: jane@davinciskolan.com
Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Svenska för högstadiet och gymnasiet

Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som fördjupar din ämneskompetens som svensklärare. Delta på plats i Stockholm 29–30 januari eller på webbkonferensen 5 februari–5 mars. Missa inte att boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
29–30 jan 2026

Tematiska projekt i fritidshemmet

I den här kursen som leds av Ann S. Pihlgren får du konkreta verktyg för att arbeta med tematiska projekt i fritidshemmet. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk F–6