Hoppa till sidinnehåll

Speech – ett retorikprojekt

Publicerad:2008-05-09
Uppdaterad:2012-04-26
Moa Duvarci Engman
Skribent:Moa Duvarci Engman
Artikel 5 2008: Speech – ett retorikprojekt På Myrsjöskolan genomförde B-lagets lärare ett projekt i retorik vårterminen 2008. Projektet kom att kallas ”Speech” och hade som mål att få eleverna att bli mer självsäkra i muntliga framträdanden, lära sig olika retoriska verktyg samt få alla eleverna att våga hålla ett tal inför sina klasskamrater efter en bestämd mall. Projektet resulterade i retorisk förbättring hos de flesta eleverna, där de visade en klar seriositet och entusiasm till projektets avslut; ”Speech-examen”. Nästan alla elever framförde sitt tal efter den bestämda mallen och elever som tidigare upplevt det nervöst och obehagligt att stå framför klassen gjorde fantastiska framförande. Lars Gullbrandson är matematik-, NO- och tekniklärare vid Myrsjöskolan i Nacka.E-post: lars.gullbrandson@nacka.seMia Olsson är SO-lärare vid Myrsjöskolan i Nacka.E-post: mia.olsson@nacka.se
Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Svenska för högstadiet och gymnasiet

Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som fördjupar din ämneskompetens som svensklärare. Delta på plats i Stockholm 29–30 januari eller på webbkonferensen 5 februari–5 mars. Missa inte att boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
29–30 jan 2026

Tematiska projekt i fritidshemmet

I den här kursen som leds av Ann S. Pihlgren får du konkreta verktyg för att arbeta med tematiska projekt i fritidshemmet. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk F–6