Hoppa till sidinnehåll
Omfattande skolfrånvaro

Allt fler barn missar skolan – här får föräldrar stöd

Publicerad:46 min sedan

Källa: P4 Västerbotten

Allt fler barn är hemma från skolan på heltid i landet – nu startar Skellefteå kommun stödgrupper för föräldrar till barn som inte går i skolan. Gensvaret blev stort: ”Det har varit otroligt stort, grupperna inom några timmar blev fulla så vi kommer starta extra grupper för att kunna möta upp efterfrågan”, säger föräldrarådgivaren Helene Brändström som tillsammans med Jenny Eklund håller i stödgrupperna som startar i mitten av september.

Det här är Skolporten

Skolporten AB är ett politiskt, religiöst och fackligt obundet företag. Verksamhetens kärna är omvärldsbevakning och fortbildning riktad till de verksamma i skolan.

Omvärldsbevakning
Vi bevakar ett hundratal nyhetskällor, organisationer och myndigheter. Varje vardag publicerar vi de viktigaste skolnyheterna på vår webb samt sammanfattar dem i kostnadsfria nyhetsbrev. Vi bevakar även vetenskapliga artiklar och tidskrifter. Varje år intervjuar vi över 100 forskare som disputerar inom områden som är relevanta för förskola/skola. Du kan läsa våra forskningsintervjuer här.

Forskningsmagasin
Skolportens magasin lyfter fram och fördjupar sig i aktuell forskning med det övergripande syftet att stärka skolans vetenskapliga grund. Vår målsättning är att magasinet ska fungera som en inspirationskälla och bidra till att stärka förskolans och skolans utvecklingsarbete. Läs mer om Skolportens magasin här.

Fortbildning
Vi anordnar fortbildning för skolans lärare och ledare, både på distans och på plats. Ambitionen är att möta de behov som lärare och skolledare har i sin yrkesvardag genom att erbjuda konferenser och digitala kurser om aktuella skolfrågor.

Skolportens vision är att göra skillnad för de ungas lärande