Hoppa till sidans innehåll
Internationellt

More than just play: How Richmond County kindergarten teachers are building strong readers

Publicerad:Igår 13:08
Uppdaterad:Igår 14:15

Källa: EducationNC

Teachers at Mineral Springs Elementary School in North Carolina are integrating play-based learning with strong literacy instruction. Using interactive activities such as building letters with Play-Doh and role-playing in various stations, children develop foundational skills in a fun environment. The school also is piloting the Finch early-literacy assessment to gain a comprehensive understanding of students’ abilities.

Det här är Skolporten

Skolporten AB är ett politiskt, religiöst och fackligt obundet företag. Verksamhetens kärna är omvärldsbevakning och fortbildning riktad till de verksamma i skolan.

Omvärldsbevakning
Vi bevakar ett hundratal nyhetskällor, organisationer och myndigheter. Varje vardag publicerar vi de viktigaste skolnyheterna på vår webb samt sammanfattar dem i kostnadsfria nyhetsbrev. Vi bevakar även vetenskapliga artiklar och tidskrifter. Varje år intervjuar vi över 100 forskare som disputerar inom områden som är relevanta för förskola/skola. Du kan läsa våra forskningsintervjuer här.

Forskningsmagasin
Skolportens magasin lyfter fram och fördjupar sig i aktuell forskning med det övergripande syftet att stärka skolans vetenskapliga grund. Vår målsättning är att magasinet ska fungera som en inspirationskälla och bidra till att stärka förskolans och skolans utvecklingsarbete. Läs mer om Skolportens magasin här.

Fortbildning
Vi anordnar fortbildning för skolans lärare och ledare, både på distans och på plats. Ambitionen är att möta de behov som lärare och skolledare har i sin yrkesvardag genom att erbjuda konferenser och digitala kurser om aktuella skolfrågor.

Skolportens vision är att göra skillnad för de ungas lärande