Dela:

Få hjälp att undervisa nyanlända i reguljär klass

Sponsrat innehåll

 

Anna Modigh, redaktör för Clio Förberedelseklass.

Idag går drygt 80 000 nyanlända elever i den svenska skolan. Det är ungefär åtta procent av det totala elevantalet.

Eftersom det är upp till varje huvudman och skola att bestämma hur organisationen av undervisningen av nyanlända organiseras, ser situationen väldigt olika ut runt om i landet. I vissa kommuner finns det en mottagningsenhet som står för den initiala undervisningen, i vissa skolor finns det förberedelseklasser och i andra får eleverna börja direkt i reguljär klass. Clio Förberedelseklass är tänkt att kunna användas i alla dessa sammanhang och i alla skolans ämnen.

Clio Förberedelseklass vänder sig till elever i åk 4-9 samt språkintroduktion, och är strukturerad i sex huvudområden. ”Fokus ligger självklart på svenska språket, men eftersom det tar allt från två till åtta år att lära sig ett nytt språk, finns skolans alla ämnen representerade i portalen”, förklarar Anna Modigh, redaktör för Clio Förberedelseklass.

I arbetsområdena NO och SO finns texter och aktiviteter som berör allt från demokrati, Sveriges geografi och de abrahamitiska religionerna till genetik, kretslopp och energi. Texterna och aktiviteterna täcker de mest centrala delarna av det centrala innehållet för åk 4-9 och arbetar mot kunskapskraven för åk 6 och 9.

För att stötta eleverna ytterligare finns det inlästa studiehandledningar på fem språk; arabiska, persiska, somaliska, tigrinska och engelska, till samtliga texter och aktiviteter i dessa ämnen. Studiehandledningarna ger en sammanfattning av texten respektive aktivitetens innehåll och går även igenom nyckelord och lärandemål.

I arbetsområdet Övriga ämnen finns också material om matematik, engelska och praktisk-estetiska ämnen. Dessa texter och aktiviteter är mer tänkta som en introduktion till ämnet. De ger eleven en förståelse för ämnet och ger dem möjlighet att aktivt träna på ord och begrepp de möter på lektionerna.

Området Välkommen hit är tänkt att ge våra nyanlända elever en inblick i det svenska samhället och innehåller vitt skilda texter och aktiviteter om allt från det svenska skolsystemet till jämställdhet och att lära sig klockan.

”Samtliga aktiviteter i Clio Förberedelseklass följer en tydlig, progressiv struktur där det i början är mycket stöttning och arbete i grupp för att sedan gå mot ett mer självständigt arbete”, berättar Anna Modigh. ”Eftersom forskning visar att ord- och begreppskunskapen är en av de viktigaste faktorerna för att läsförståelsen ska utvecklas optimalt får eleverna alltid börja med att arbeta med textens nyckelord.” De får översätta, uttala och arbeta med enkla, självrättande övningar som ger dem möjlighet att träna så länge de behöver.

Med Clio Förberedelseklass vill Bonnier Education erbjuda ett digitalt och interaktivt läromedel som ger våra nyanlända elever möjlighet att utveckla sina språk- och ämneskunskaper parallellt så att de på sikt ska kunna uppnå kunskapskraven i skolans alla ämnen. Tack vare ett samarbete med Bonnier AB erbjuds portalen helt kostnadsfritt.

Läs mer och prova på clioonline.se

Den här artikeln är ett sponsrat innehåll, framtaget av vår partner Bonnier/Clio Online. Artikeln är inte producerad av Skolportens redaktion.

 

Sidan publicerades 2017-08-13 20:00 av
Sidan uppdaterades 2017-08-09 10:40 av


Skolportens konferenser
SKOLPORTENS MAGASIN
Skolporten nr 3/2023 ute nu!

Skolporten nr 3/2023 ute nu!

TEMA: Så kan skola, polis och socialtjänst arbeta tillsammans för att förhindra skoldåd. INTERVJU: Forskaren Michael Tengberg om hur återkoppling, observation och gruppreflektion kan öka kvaliteten på undervisningen.

Läs mer och prenumerera här!
Skolportens konferenser
Om artificiell intelligens och andra digitala resurser i skolan
  Thomas Nygren. Foto: Mikael Wallerstedt

Om artificiell intelligens och andra digitala resurser i skolan

Läs Skolportens intervju med Thomas Nygren, professor i didaktik. Han ska föreläsa på Skolportens konferens Betyg och bedömning och kommer att tala om den digitala skolan.

Läs mer och boka din plats!
SKOLPORTENS DIGITALA KURSER
Annonsera
Vill du synas hos oss?

Vill du synas hos oss?

Skolporten når en bred målgrupp inom skolans värld på webben, i nyhetsbrev, magasin och platsannonssida.

Läs mer
Fokussida
Fokussida för chefer

Fokussida för chefer

Nyheter, rapporter, forskning och utveckling för dig som är skolledare eller skolchef.

Till fokussida
Forskarintervjuer

Skolporten intervjuar varje år ett hundratal forskare som disputerar inom utbildningsvetenskap och publicerar deras avhandlingar på webben.

Här hittar du alla intervjuer
Fokussida
Fokus förskola

Fokus förskola

Här samlar vi aktuell forskning och nyheter för dig som är verksam i förskolan.

Till fokussida
Utmärkelser

Förskolorna prisas för viktiga naturinsatser – hit går prispengarna

I Götene kommun prisas förskolorna med både ära och cash. GULLD-fonden delar årligen ut medel till någon som vill förverkliga sin idé om hållbara insatser i biosfärområdet. Pengarna kommer bland annat gå till en härlig utflykt för barnen.

Marie Gustafsson är Sveriges Bästa Lärare 2023

Sydsvenska Handelskammarens årliga utmärkelse ”Sveriges Bästa lärare” går i år till Marie Gustafsson från Vendestigens Skola i Djursholm. ”Det är med stor glädje och tacksamhet som jag tar emot priset för Sveriges bästa lärare. Jag känner mig hedrad!”

Svenska Akademien prisar Hammarkullsskolans svensklärare och skolbibliotekarie ”Det känns overkligt”

Varje år utser Svenska Akademien årets svensklärare och årets skolbibliotekarie. I år går prisen till två medarbetare på Hammarkullsskolan i Göteborg – Marika Abrahamsson, svensklärare och Jonna Bruce, skolbibliotekarie.

Läs fler
Namn och Nytt
Ester Alavei går in som tillförordnad utbildningsdirektör

Efter att Sofie Lindén meddelat att hon slutar i kommunen är det nu klart att det blir Ester Alavei som går in som tillförordnad utbildningsdirektör.

Ny förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen i Marks kommun

Rachel Törnell är namnet på kommunens nya chef för barn- och utbildningsförvaltningen (BUF). ”Det känns spännande och inspirerande”, säger hon.

Ny rektor på Katarina södra skola

Naiyya Westberg är ny rektor på Katarina södra skola. Hon har bland annat arbetat på förskolor, Språkcentrum och Johannes skola tidigare.

Läs fler Namn och Nytt
Fokussida
Internationellt

Internationellt

Vi har en omfattande bevakning av skolnyheter från hela världen. Välkommen in!

Till fokussida
Nyhetskategorier