Hoppa till sidans innehåll

Karneval i klassrum – Kunskap på hjul

Publicerad:2011-04-11
Uppdaterad:2012-03-27
Författare

Birgitta Silfver

Opponent

professor Karin Helander

Disputerat vid

ÅA – Åbo Akademi

Disputationsdag

2011-04-15

Titel (se)

Karneval i klassrum – Kunskap på hjul

Karneval i klassrum – Kunskap på hjul

Avhandlingen handlar om elever i årskurs sju som prövar att i klassrummet arbeta med clowneri som form och uttrycksmedel. En innehållsanalys av clownen i historisk tid och nutid har lett fram till ett antal meningsskapande funktioner som karaktäriserar clownen. Dessa är underhållaren, gränsöverskridaren, ifrågasättaren, ställföreträdaren och sörjaren. Funktionerna används som analysverktyg av elevernas clownarbete. Eleverna iklär sig omväxlande augustclownens, den vita clownens och luffarens eller bagladyns gestalter. Övningar och improvisationer tar plats i rummet.

Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Engelska för högstadiet och gymnasiet

Välkommen till Skolportens årliga fortbildning Engelska för högstadiet och gymnasiet. Delta på plats i Stockholm 3–4 februari eller via webbkonferensen 12 februari–12 mars. Är ni 5 personer eller fler på webbkonferensen? Kontakta oss för grupprabatt!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
3–4 feb 2027
Webbkonferens

Höstlovsforum Grundskola

Välkommen till Höstlovsforum – Skolportens fortbildningspaket för v. 44, med fokus på lärande, kollegial utveckling och pedagogisk inspiration! Vi erbjuder digital, forskningsbaserad fortbildning för hela personalgruppen. Välj fritt ur föreläsningsbiblioteket och delta via vår utbildningsplattform, 23 okt–1 nov.
Läs mer och boka
Åk F–9
23 okt – 1 nov