Hoppa till sidinnehåll
Grundskola 1-6

Olika vägar till enhetlig skola? En studie av grundskolans etablering på kommunal nivå, 1950-1968

Publicerad:2022-10-26
Uppdaterad:2023-02-15

Åsa Melins forskning om etableringen av grundskolan åren 1950–1968 i två värmländska kommuner med skiftande lokala förhållanden och förutsättningar, visar hur införandet av grundskolan påverkades av lokala intressen och lokala förhållanden.

Författare

Åsa Melin

Handledare

Professor Johan Samuelsson, Karlstads universitet. Anders Forsell, Karlstads universitet. Mikael Svanberg, Karlstads universitet

Opponent

Professor Esbjörn Larsson, Uppsala universitet

Disputerat vid

Karlstads universitet

Disputationsdag

2022-11-11

Titel (se)

Olika vägar till enhetlig skola? En studie av grundskolans etablering på kommunal nivå, 1950-1968

Titel (eng)

Different ways to a uniform school? A study of the establishment of the nine-year compulsory school at the municipal level, 1950–1968

Olika vägar till enhetlig skola? En studie av grundskolans etablering på kommunal nivå, 1950-1968

År 1962 fattade den svenska riksdagen beslutet om införandet av nioårig enhetsskola, grundskolan. Det var ett beslut som föregåtts av utredningar, debatter och en försöksverksamhet och som förändrade det skolsystem som funnits i Sverige i omkring 100 år. Idén med enhetsskola var att demokratisera skolväsendet genom att alla skulle ha rätt till likvärdig utbildning och att skillnader mellan regioner, plaster och elever skulle motverkas.

Det var kommunerna som hade ansvaret att genomföra statens beslut och att införa enhetsskola trots att tilltron brast till kommunerna att hantera genomförandet. Rimligheten av den misstron kan emellertid ifrågasättas.

Denna undersökning av etableringen av grundskolan åren 1950–1968 i två Värmländska kommuner, Arvika och Storfors med skiftande lokala förhållanden och förutsättningar, visar hur införandet av grundskolan påverkades av lokala intressen och lokala förhållanden. Ytterligare resultat är att processer i sidled, inom och mellan kommunerna, tillsammans med kommunernas traditioner samt enskilda aktörer var centrala för etableringen av grundskolan.

Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Specialpedagogik i gymnasiet

För dig som möter elever i behov av stöd i gymnasieskolan! Delta på plats i Stockholm 12–13 mars eller via webbkonferensen 19 mars–23 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Gy–Vux
12–13 mar
Digital temaföreläsning

Hantera kontroversiella frågor i samhällsämnen

Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om hur du kan bemöta kontroversiella åsikter och hantera känsliga frågor i samhällsämnena. Föreläsningen är öppen 13 april–18 maj och riktar sig till åk 7– vux. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta Skolporten för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
13 apr – 18 maj