Hoppa till sidinnehåll
Programmering

Science center som mötesplats för STEM: Design för lärande med inriktning programmering

Publicerad:12 januari

Med särskilt fokus på programmering har Maria Sparf forskat om hur mötet mötet mellan skola och science centers design för lärande i STEM framträder på individuell, institutionell och ideologisk nivå.

Författare

Maria Sparf

Handledare

Docent Karin Stolpe, Linköpings universitet Professor Jonas Hallström, Linköpings universitet

Opponent

Docent Marie Fridberg, Högskolan Kristianstad

Disputerat vid

Linköpings universitet

Disputationsdag

2025-12-05

Institution

Institutionen för beteendevetenskap och lärande

Abstrakt

STEM (science, technology, engineering, mathematics) positioneras ofta som ett kunskapsområde som har betydelse både för enskilda individers framtid och samhällets utmaningar. Science centers har en roll att stödja barn och elevers utveckling av kunskap inom STEM och i avhandlingen undersöks hur svenska science centers i möte med skolan, designar för lärande i STEM.

Denna avhandling har ett Design för lärande-perspektiv (DFL) och består av tre delstudier med olika fokus på design för lärande i STEM på science centers. Datamaterialet omfattar observationer av elever under programmeringslektioner på science centers, intervjuer med lärare i grundskolan och pedagoger på science centers samt dokument i form av statsbidragsansökningar. Analysen genomförs med stöd av Learning Design Sequences (LDS) i tre nivåer. Den individuella nivån belyser hur designen för lärande på science centers kan stötta elevers lärande och möjlighet till engagemang. Den institutionella nivån fokuserar i sin tur på skolans och science centers normer för lärande och undervisning i STEM. Slutligen synliggör den ideologiska nivån hur designen för lärande på science centers påverkas av politik och samhällets förväntningar.

Tidigare forskning har visat att science centers ofta framhålls som potentiella lärmiljöer för STEM. Avhandlingen visar att visar att science centers genom att fungera som mötesplatser för STEM kan erbjuda upplevelser som inte bara engagerar elever utan även gör dem till medproducenter av kunskap. På science centers finns olika representationer av STEM i form av undervisning i enskilda ämnen såväl som integrerade ämnesövergripande områden. Designen för lärande anpassas efter vad som efterfrågas av det omgivande samhället samtidigt som det inom science centers finns en förutsatts att skapa lärmiljöer som är tillgänglig för fler. Resultaten leder även fram till en revidering av LDS, r-LDS, vilken är anpassad efter situationer där elever besöker science centers som en del av sin skoldag där pedagoger på science centret ansvarar för undervisningen.