Avancerade ämnestexter en utmaning för gymnasieelever
Elever på gymnasiet behöver hjälp med att ”packa upp” avancerade ämnestexter. Det handlar både om att lära sig ämnesspecifika begrepp och att analysera orsaker och konsekvenser, visar Karen Stormats forskning om läsning i historieundervisningen.

Disputerat 2025-11-14
vid Högskolan Dalarna
Mening med att läsa i historia. Lärares och elevers erfarenheter av mening med att läsa skriven text i historieämnet i gymnasiet utifrån läs-ämnesförståelser
Varför blev du intresserad av ämnet?
− Jag skrev en licentiatuppsats för några år sedan om det som kallas för ‘flipped classroom’ (alltså att läraren vänder på undervisningen genom att ge webbaserade genomgångar som hemläxa, för att skapa tid och utrymme i klassrummet för mer laborativt arbete/Reds anm.). Klasserna som jag besökte för studien använde väldigt mycket filmer, poddar och bilder som underlag för diskussioner. Det slog mig att eleverna läste väldigt lite, och jag började fundera på vad som händer med förmågan att läsa texter om man i större omfattning använder alternativa material. När jag började undervisa igen efter licentiatuppsatsen märkte jag att eleverna läser mindre och mindre, vilket forskning också visar. Utifrån det började jag fundera på vad som händer med elevers syn på läsning, och i vilken mån eleverna läser det som lärarna vill att de ska läsa.
Vad handlar avhandlingen om?
− Om, och i så fall i vilka sammanhang, elever och lärare upplever att det finns en mening med att läsa skrivna texter i historieundervisningen. Jag har en ganska snäv definition av text i avhandlingen. Det handlar om skrivna bokstäver på papper eller digitalt. Jag har gjort intervjuer med gymnasieelever och lärare på både studieförberedande och yrkesförberedande program.
Elever kan inte läsa de här avancerade texterna utan hjälp, och det är viktigt att det finns lärare som är duktiga på att hjälpa eleverna med det.
Karen Stormats
Vilka är de viktigaste resultaten?
− Det framkom i både lärare och elevers berättelser att det är viktigt att lärare hjälper elever att läsa ämnestexter i historia. Elever i grundskolan lär sig att läsa genom att avkoda texter. Elever som går i högstadiet och gymnasiet behöver också lära sig att läsa, men de behöver lära sig att läsa ganska avancerade ämnestexter. Det innebär bland annat att de behöver få hjälp med att förstå ämnesspecifika begrepp, samt hur de kan analysera orsaker och konsekvenser. Man kan säga att de behöver hjälp med att packa upp texten. Det handlar inte om läs- och skrivsvårigheter, det här är elever som kan läsa och skriva. Men de kan inte läsa de här avancerade texterna utan hjälp, och det är viktigt att det finns lärare som är duktiga på att hjälpa eleverna med det. Det är ett av mina viktigaste resultat.
− I avhandlingen pratar jag om läs-ämnesförståelse. Det är ett begrepp som jag har skapat, som handlar om hur den som läser historia förstår historieämnet och textens roll i ämnet. Så ett annat resultat handlar om att det är viktigt att lärare berättar för sina elever hur de ser på ämnet. För det har betydelse för hur eleverna jobbar med texter.
Vad överraskade dig?
− Jag tyckte att det var roligt och uppmuntrande att höra eleverna prata om att de tycker att det är viktigt att läsa. Det finns naturligtvis några elever som stretar emot om en lärare säger att de ska läsa. Men samma elever säger också att de läser om läraren säger att de ska göra det. En viktig poäng är att vi som jobbar med undervisning inte ska backa bara för att eleverna protesterar. Vi ska däremot hjälpa dem så att de kan läsa, och inte bara sticka en text i handen på dem och tro att de kan lösa en uppgift på egen hand.
Vem har nytta av dina resultat?
− Jag hoppas att lärare kan ha nytta av just det här perspektivet med läs-ämnesförståelse – att det finns en koppling mellan hur man ser på sitt ämne och hur man arbetar med text. Jag hoppas också att lärarutbildare på olika lärosäten kan få inspiration till att undervisa blivande lärare, i första hand historielärare eftersom det är det som jag har fokuserat på. Jag tror också att mina resultat kan appliceras på andra ämnen och vara till nytta för även andra lärare.
