Tydligt syfte gör undervisning på nätet meningsfull
Ett vanligt problem med undervisning genom textsamtal på nätet är att vissa studenter är passiva. Men de flesta blir engagerade – om de invigs i vad som förväntas och i hur de kan bidra till lärandet. Det visar Monica Liljeström i avhandlingen Learning text talk on line. Collaborative learning in asynchronous text based discussion forums.
Monica Liljeström
Född 1965
i Stensele, Västerbotten
Disputerade
2010-06-11
vid Umeå universitet med avhandlingen:
Avhandling
Learning text talk on line. Collaborative learning in asynchronous text based discussion forums.
Varför blev du intresserad av ämnet?
Som lärare arbetar jag själv med textsamtal på nätet. Jag vet att det kan stimulera bra lärande och att uppgifter som kräver samarbete kan bidra till minskad isolering för distansstudenter. Men tidigare forskning har visat på en svaghet, vissa blir väldigt drivande och andra får en passiv roll. De som inte ser någon mening med textsamtalen har svårt att engagera sig. Jag ville veta mer om vad man kan göra åt det.Vad handlar avhandlingen om?
Om asynkrona textsamtal på nätet, alltså samtal som inte förs i realtid. Metoden innebär att man skriver texter i ett diskussionsforum, som andra gruppmedlemmar svarar på eller kommenterar senare. Tanken är att studenterna ska kunna vara aktiva på tider som passar dem. Jag har dels studerat ett försök inom folkbildningen, dels nätundervisning på universitetet.Vilka är de viktigaste resultaten?
En förutsättning för att det ska fungera med textsamtal på nätet är att studenterna blir invigda på djupet i vad som förväntas av dem, i relation till kursen och i den kunskapssyn som finns i verksamheten. Textbaserade forum gör det möjligt för lärare, eller mer erfarna kamrater, att identifiera när studenter har missförstått. För en aktiv lärare blir det tydligt när enskilda studenter behöver mer vägledning och stöd.Vad överraskade dig?
Att just detta att vara invigd i förväntningarna är så entusiasmskapande. Alla blir så himla aktiva när de får rätt förutsättningar för textsamarbete på nätet. Deltidsarbetande, småbarnsföräldrar och andra som inte har så gott om tid, lade ner mycket arbete när de hade fått förståelse för redskapen och förväntningarna. Det var ytterst få som inte engagerade sig.Vem har nytta av dina resultat?
De flesta i undervisningsbranschen, hoppas jag. Även om resultaten handlar om undervisning i nätsammanhang kan lärare i ordinarie undervisning också lära sig något om vad som krävs för att samtal genom text ska fungera.Relaterade länkar

Stockholm
Rektor i fokus
Välkommen till Skolportens fortbildning för dig som arbetar som rektor i grundskolan, gymnasiet eller inom vuxenutbildningen. Delta i Stockholm 6-7 november eller på webbkonferensen 18 november – 9 december.
Läs mer och boka
6–7 nov
Tematiska projekt i fritidshemmet
I den här kursen som leds av Ann S. Pihlgren får du konkreta verktyg för att arbeta med tematiska projekt i fritidshemmet. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka