Hoppa till sidinnehåll

Matematik, IKT och musik

Publicerad:2010-09-30
Uppdaterad:2012-04-26
Ebba Reinolf
Skribent:Ebba Reinolf

Artikel nr 9 2010: Ämnesintegration – Projekt med hjälp av matematik, IKT och musik

Under höstterminen 2009 genomförde vi ett ämnesintegrerat temaarbete med musik somsamlande ämne. Övriga ämnen som vi arbetade med var matematik, svenska och bild. Målet var att barnen skulle lära sig fakta i matematik, skriva text, arbeta med bild, musik och IKT, sjunga, skoja med rytmer och ord och samtidigt ha roligt. Resultatet har varit mycket positivt, för eleverna både enskilt och tillsammans, genom att de har fått ta del av varandras sätt att arbeta, samt att det skapat ett varmt och glädjefullt arbetsklimat där eleverna tagit tillvara på varandras matematiska, skriftliga, musikaliska och tekniska kunskaper.

Karin Håkansson musiklärare,

Karin Eliasson/Skarstedt 1-7 lärare ma/no/eng/sv och

Per Jönsson/Viberg mellanstadielärare ma/sv/so,

Myrsjöskolan i Nacka Kommun.

E-post: karin.hakansson@nacka.se,

karin.eliasson.skarstedt@nacka.se,

per.jonsson.viberg@nacka.se

Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Göteborg

Elevhälsa

Välkommen till Skolportens årliga konferens för hela elevhälsoteamet! Ta del av aktuell forskning och få praktiska exempel som berör hela teamet. Delta på plats i Göteborg eller via webbkonferensen. Boka nu till bästa pris, 4 285 kr ex. moms (ord. pris 5 795 kr ex. moms) t.o.m. 31/10!
Läs mer & boka
Åk F–Gy
30 nov – 1 dec

Rättssäker betygssättning

Förbättra din förmåga att sätta likvärdiga och rättssäkra betyg genom en handfast kurs som leds av betygsexperterna Per Måhl och Bo Sundblad. Köp kursen för 749 kr ex. moms och få tillgång till den i 6 månader. Kursintyg ingår!
Mer info
Åk 4–Vux
Dela via: 

Relaterade artiklar

Relaterat innehåll

Senaste magasinen

Läs mer

Nyhetsbrev