Hoppa till sidinnehåll
Matematik

Mer prat om matematik när elever jobbar stående i par

Publicerad:19 maj
Susanne Sawander
Skribent:Susanne Sawander

Den här utvecklingsartikeln är publicerad i serien Leda & Lära. Det betyder att den är granskad av Skolportens granskningsgrupp. Läs mer om Skolportens utvecklingsartiklar här.

När elever får lösa matematikuppgifter stående i par vid en skrivtavla ökar deras muntliga kommunikation. Det visar gymnasielärare Madeleine Larsson på ProCivitas Privata gymnasium i Malmö.

Madeleine Larsson.

Varför ville du skriva en utvecklingsartikel?

– Jag har jobbat som lärare i många år och alltid varit intresserad av att skriva men har aldrig fått tillfälle att göra det. Men nu fick jag en möjlighet i samband med vårt deltagande i Ifous processtöd. Skrivandet har varit en process i sig och bidragit till en fördjupning av det arbete vi har gjort. Med artikeln hoppas jag förstås också att våra erfarenheter och resultat får en vidare spridning.

Vad handlar artikeln om?

– Övergripande om hur matematikundervisningen kan utformas för att öka gymnasieelevers muntliga kommunikation. I en traditionell matematikundervisning där jag som lärare ställer frågor till eleverna är det bara ett fåtal elever som är muntligt aktiva. Min intention var att få samtliga elever att kommunicera ämnet eftersom det ökar förståelsen och lärandet. Artikeln bygger på ett aktionsforskningsprojekt i en årskurs 3 på gymnasiet, och beskriver hur stegvisa didaktiska förändringar gjorts i syfte att få alla elever att någon gång under lektionen prata om matematikämnet. 

Just att eleverna stod upp gjorde stor skillnad, engagemanget ökade påtagligt och alla elever pratade om matematikämnet.

Madeleine Larsson

Vilka resultat har du sett?

– I ett första steg lät jag eleverna arbeta parvis, vilket ökade deras kommunikation. Men den verkligt stora förändringen skedde när eleverna fick stå upp och arbeta vid tavlor som är uppsatta på väggarna. Konkret innebar det att alla elever stod upp samtidigt, och arbetade med en matematikuppgift tillsammans vid varsin tavla. Själv stod jag i mitten av klassrummet och kunde se och lyssna på elevernas resonemang. När eleverna var klara med sin uppgift fick de rätta uppgiften som deras klasskamrater löst vid tavlan bredvid. På så vis fick eleverna både lösa och rätta en matematikuppgift. Just att eleverna stod upp gjorde stor skillnad, engagemanget ökade påtagligt och alla elever pratade om matematikämnet.

Hur har ditt arbete förändrats av projektet?

– Jag har både under och efter projektet läst forskning om ämnet och har fått bekräftat hur viktigt det är med muntlig kommunikation i matematikämnet, och det har givit mig än mer stöd till att fortsatta avbeta på det här sättet. Jag jobbar även som lärare i geografi och naturkunskap, och nu funderar jag på vilka didaktiska förändringar som jag kan göra där för att öka eleverna muntliga kommunikation även i dessa ämnen.

Hur för du ditt arbete vidare på din arbetsplats?

– Under den tre år långa projekttiden träffades samtliga matematiklärare regelbundet. Alla lärare drev olika projekt som vi delade med varandra och också testade.