Hoppa till sidinnehåll
Vetenskaplig tidskrift

Att använda skönlitterära texter inom undervisningen i biologi och naturkunskap

Publicerad:2012-09-12
Uppdaterad:2023-09-03
Moa Duvarci Engman
Skribent:Moa Duvarci Engman
Det övergripande syftet med den här artikeln är att utifrån en fallstudie diskutera för- och nackdelar med att läsa skönlitterära texter för elever som studerar gymnasieämnena biologi och naturkunskap. Ett mera speciellt syfte med undersökningen är att skaffa ny kunskap om en i ringa grad undersökt undervisningsmetod. Metoden att läsa texter högt visade sig av undersökningen att döma, ge två fördelar: 1. Eleverna blev känslomässigt engagerade av texterna, vilket utifrån neurofysiologisk synvinkel borde underlätta minnesfunktionen och inlärningsförmågan. 2. Metoden kan också i någon mån öka elevernas grad av bildning inom litteratur, som på lång sikt kan vara till hjälp för deras förmåga att reflektera och utöva självständigt tänkande. Författare: Roland Jakobsson Att använda skönlitterära texter inom undervisningen i biologi och naturkunskapDidaktisk Tidskrift, Vol 22, No 2, 2012
Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Skolnärvaro

Skolportens fortbildning för dig som på olika sätt arbetar med elevers närvaro i skolan! Delta på plats i Stockholm den 27 mars eller via webbkonferensen 2–30 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Gy
27 mar
Digital temaföreläsning

Leda språkutveckling och högläsning i förskolan

Välkommen till Skolportens temaföreläsning om hur du kan leda arbetet med språkutveckling och högläsning i förskolan. Föreläsningen finns tillgänglig 11 maj–15 juni. Innehållet riktar sig till rektorer i förskolan, men kan även vara av intresse för förskollärare med utvecklingansvar.
Läs mer och boka
Fsk
11 maj – 15 jun