Hoppa till sidinnehåll
Vetenskaplig tidskrift

Att utveckla arbetet med lek på fritidshem – Erfarenheter från ett aktionsforskningsprojekt

Publicerad:2018-02-27
Uppdaterad:2023-09-03
Susanne Sawander
Skribent:Susanne Sawander
Lek är något som är centralt för fritidshemmets verksamhet och som har en stark tradition men som ibland tas för given och därför blir oreflekterad. Genom att arbeta aktivt med lek så har vi tillsammans varit tvungna att ifrågasätta våra förgivettaganden om lek och därmed kunnat utveckla arbetet med lek. I denna artikel beskrivs erfarenheterna från ett aktionsforskningsprojekt i vilket fritidspedagoger/lärare i fritidshem på Grebyskolan och forskare från Linköpings universitet tillsammans har arbetat med att utveckla lek i fritidshem. Författare: Lina Lago och Helene Elvstrand, Linköpings universitet, Marie Ekeroth-Mahrs, Carina Gustafsson, Linn Hermansson, Andreas Pettersson, Eva Svärd, Elizabeth Vermaat och Veronica Östling, Grebyskolan, Norrköpings kommun Att utveckla arbetet med lek på fritidshem – Erfarenheter från ett aktionsforskningsprojektVenue
Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Göteborg

Studie- och yrkesvägledare

Arbetar du som studie- och yrkesvägledare? Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som kan utveckla dig i din yrkesroll. Delta på plats i Göteborg 18–19 mars eller på webbkonferensen 25 mars – 22 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Vux
18–19 mar
Digital temaföreläsning

Matematikångest – så bemöter du det i klassrummet

Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om matematikångest. Föreläsningen presenterar aktuell forskning och förslag på hur matematikångest kan bemötas i klassrummet. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
13 apr – 18 maj