Debattsugna elever tystnar på elitskolan

LÄRARPANELENS MOTIVERING: ”Vad händer i samhällskunskapsundervisningen på en elitskola? Avhandlingen Samhällskunskap för alienerad elit. Observationsstudie av Särskilda läroverket redogör för en undervisning med syfte att nå överordning. Resultaten visar att eleverna fostras till passivt lydande och att kritiska frågor är icke-önskvärda. En viktig studie som kan kopplas till debatten kring frågan om vilken skola vi vill ha.” LÄS MER OM LÄRARPANELEN OCH DERAS VAL AV SKOLPORTENS FAVORIT HÄR
Namn: Janna Lundberg Avhandling:Samhällskunskap för alienerad elit: Observationsstudie av Särskilda läroverket. Född: År 1980. Bor i Malmö. Disputerade: 31 januari 2020 vid Lunds universitet. Bakgrund: Utbildad och legitimerad gymnasielärare i svenska och samhällskunskap, fil. mag. i litteraturvetenskap, fil. dr i utbildningsvetenskap. Tidigare gymnasielärare i svenska och samhällskunskap. Arbetar nu med undervisning av blivande ämneslärare i samhällskunskap vid Malmö universitet.


Göteborg
Studie- och yrkesvägledare
Arbetar du som studie- och yrkesvägledare? Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som kan utveckla dig i din yrkesroll. Delta på plats i Göteborg 18–19 mars eller på webbkonferensen 25 mars – 22 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Vux 18–19 mar
Digital temaföreläsning
Matematikångest – så bemöter du det i klassrummet
Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om matematikångest. Föreläsningen presenterar aktuell forskning och förslag på hur matematikångest kan bemötas i klassrummet. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux 13 apr – 18 maj


