Hallå där, Sara Nordström, studie- och yrkesvägledare på Arenaskolan i Timrå…
Du ska föreläsa på Skolportens konferens om studie- och yrkesvägledning. Vad ska du prata om? – Om vår gruppvägledning för nyanlända med fokus på det svenska skolsystemet och yrkesinformation, som varit en framgångsrik verksamhet. Jag kommer att ge tips och idéer – som kan användas redan nästa dag – om hur man som studievägledare enskilt eller i samverkan med pedagog kan skapa goda förutsättningar för att eleverna skall kunna medvetna val. Du ska även prata om att vägleda pojkar med låg måluppfyllelse och hög frånvaro. Finns det framgångsrika metoder här? – Jag ska berätta om en metod med kontinuerlig gruppvägledning där vi utmanade pojkarnas framtidsplaner till att vara möjliga. Vad som är framgångsrikt är fokuseringen på studie- och yrkesvägledning men givetvis också resultatet. Även här är samverkan mellan studievägledare och pedagog en avgörande faktor. Missa inte Sara Nordström på Skolportens SYV-konferens:Läs mer & boka platsPå konferensen medverkar:- Mikaela Zelmerlööv, undervisningsråd
- Sara Nordström, studie- och yrkesvägledare
- Susanne Sundquist, leg. lärare
- David Spak, studie- och yrkesvägledare
- Marina Jonsson, barnsjuksköterska, med.dr.
- Barbro Holm Ivarsson, leg. psykolog
- Annelie Almérus, statistiker och nationalekonom
- Robin Teigland, professor
- Vägledning för nyanlända elever – ta del av praktiska exempel
- Hur kan vi vägleda pojkar med låg måluppfyllelse och hög frånvaro?
- Medicinsk studie- och yrkesvägledning – ett stöd för hållbara och hälsosamma val
- Hur kan du som studie- och yrkesvägledare använda IKT i ditt arbete?
- Aktuellt inom vägledningsområdet – Skolverket informerar
- Motiverande samtal i studie- och yrkesvägledning – så kan du få eleverna att se sina egna möjligheter
- Framtidens arbetsmarknad – hur ser trenderna ut?
- Står vi mitt i den tredje industriella revolutionen?

Stockholm
Svenska för högstadiet och gymnasiet
Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som fördjupar din ämneskompetens som svensklärare. Delta på plats i Stockholm 29–30 januari eller på webbkonferensen 5 februari–5 mars. Missa inte att boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux 29–30 jan 2026
Digital temaföreläsning
Perspektiv på samernas historia
Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning som ger inblick i samisk historia. Passet är öppet 11 maj–15 juni. Det riktar sig främst till lärare i historia och samhällskunskap från åk 7 till vux. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta Skolporten för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux 11 maj – 15 jun 2026


