Lärarpanelens favorit: Nyanländas tillträde till språket begränsas

LÄRARPANELENS MOTIVERING: ”Hur lär man sig ett nytt språk när tillgången till meningsfulla interaktionssammanhang saknas eller är ytterst begränsad? Andreas Nouttaniemis avhandling är av högsta relevans i tider av ökade krav på migranter och deras barn.” LÄS MER OM LÄRARPANELEN OCH DERAS VAL AV LÄRARPANELENS FAVORIT HÄR
Forskare: Andreas Nuottaniemi Avhandling:Flerspråkighetens gränser. Språkdidaktik på (o)jämlik grund i migrationernas tidBakgrund: Utbildad gymnasielärare i svenska som andraspråk och samhällskunskap. Har arbetat många år som lärare i förberedelseklass och språkintroduktion. Numera adjunkt vid institutionen för språkstudier vid Umeå universitet Disputerade: 24 februari 2023 vid Umeå universitet
Artikeln är tidigare publicerad i Skolporten nr 3/2023.


Göteborg
Studie- och yrkesvägledare
Arbetar du som studie- och yrkesvägledare? Ta del av föreläsningar om aktuell forskning och praktiska exempel som kan utveckla dig i din yrkesroll. Delta på plats i Göteborg 18–19 mars eller på webbkonferensen 25 mars–22 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Vux 18–19 mar
Digital temaföreläsning
Matematikångest – så bemöter du det i klassrummet
Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om matematikångest. Föreläsningen presenterar aktuell forskning och förslag på hur matematikångest kan bemötas i klassrummet. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux 13 apr – 18 maj


