Hoppa till sidinnehåll
Vetenskaplig tidskrift

Matematik i yrkesprogram – en modell för två ämnens relationer med varandra

Publicerad:2017-10-17
Uppdaterad:2023-09-03
Susanne Sawander
Skribent:Susanne Sawander

I ett aktionsforskningsprojekt undersöktes hur relationer mellan matematik och bygg- och anläggningsämnet i gymnasieskolan kan beskrivas, med specifikt intresse av elevers kommande yrkesaktiviteter som byggnadsarbetare. Vidare undersöktes hur elever på yrkesprogram, lärare (i matematik och bygg- och anläggning) och en forskare beskriver dessa relationer i början och slutet av aktionsforskningsprojektet. Datamaterialet bestod av svar på frågeformulär, bilder, anteckningar och loggböcker. Resultaten visar hur mötespunkten mellan matematik och bygg- och anläggning bör ses som ett eget kunskapsområde som i sig har olika slags relationer till respektive ämne, vilket i artikeln sammanfattas i en generell modell. Resultaten pekar också på hur relationerna handlar om betydligt mer än att se matematik som något som appliceras i en yrkespraktik, utan också om, exempelvis, att matematik i sig kan förklara aspekter i bygg- och anläggningsämnet.

Nyckelord: matematik, yrkesämnen, rekontextualisering, aktionsforskning

Författare: Elisabet Bellander Lisa Björklund Boistrup lisa.bjorklund@mnd.su.se och Michael Blaesild

Matematik i yrkesprogram – en modell för två ämnens relationer med varandra

Forskning om undervisning & lärande, Volym 5, nummer 2, 2017

Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Stockholm

Skolnärvaro

Skolportens fortbildning för dig som på olika sätt arbetar med elevers närvaro i skolan! Delta på plats i Stockholm den 27 mars eller via webbkonferensen 2–30 april. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk F–Gy
27 mar
Digital temaföreläsning

Lärande och psykisk hälsa i en digital värld

Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om barn och ungas lärande och psykiska hälsa i en digital värld. Föreläsningen är öppen 20 april–25 maj och riktar sig till grundskolan och gymnasiet. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta Skolporten för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Åk F–Gy
20 apr – 25 maj