Om du inte kan boka en plats på någon av våra konferenser eller har frågor i övrigt, kontakta oss gärna via e-post: kompetens@skolporten.se så hjälper vi dig. Notera gärna att webbplatsen kräver den senaste versionen av Chrome, Firefox eller Edge för att fungera som den ska.
Skolporten behöver förstärka vår konferensavdelning och söker därför en projektledare/konferensproducent. Arbetet innebär att vara ansvarig för konferensproduktion från idé till utvärdering.
Läs merLina Liman har skrivit en bok om de osedda flickorna med autism. - Jag väljer att benämna dem som osedda och inte osynliga. För osynliga är de inte, däremot just osedda eftersom tjejer med autism sällan stämmer in på den stereotypa bilden av den autistiske. Både forskning, metoder och kriterier kring autism är av tradition fokuserad på pojkar och män.
Läs hela intervjunLåt slöjdsalarnas bandsågar, rikt- och planhyvlar stå stilla en stund och fokusera istället på förmågan att forma trä med traditionella skärande verktyg som kniv och yxa. Det säger Jögge Sundqvist "Surolle", slöjdare och träslöjdskonstnär som föreläser på Skolportens konferens om slöjd i vår.
Läs hela intervjunHej Maria Schedvin, du är skolbibliotekarie på Oxievångsskolan i Malmö och ska föreläsa på Skolportens konferens om skolbibliotek. Vad ska du prata om?
Läs mer