Läs- och skrivsvårigheter
Välkommen till Skolportens digitala fortbildning för dig som möter elever i läs- och skrivsvårigheter! Ta del av den senaste forskningen som rör ditt ämne, utvecklas i din yrkesroll och nätverka med kollegor från hela landet. Webbkonferensen riktar sig till svensklärare, speciallärare och specialpedagoger i både grundskolan och gymnasieskolan, och kan även vara av intresse för dig som undervisar vuxna.
Med deltagarlicens och lösenord kan du ta del av 4 föreläsningar när det passar dig under konferensperioden. Föreläsningarna är 60–90 minuter långa. Totalt motsvarar detta två dagars fortbildning.
Webbkonferensen passar bra att arbeta med i grupp. Är ni 5 personer eller fler som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Missa inte! Vill du även ta del av vår webbkonferens om DLD/Språkstörning? 20% rabatt om du bokar båda konferenserna. Bokningskod: RABATT20 (Koden anges på båda bokningarna).Programmet för DLD hittar du här!
En mycket givande konferens, en av de bättre jag har deltagit i faktiskt!
Sagt av tidigare deltagare
Innehåll
- Lyssneläsning och E-böcker – så hanterar hjärnan digital litteratur.
- Assisterande teknik för elever med stora läs- och skrivsvårigheter.
- Samsynsproblem – så kan ögonkoordinationsträning förbättra läsförmågan
- Språktypologiska skillnaders betydelse för läs- och skrivinlärning.
Medverkande

Rune Brautaset
PROFESSOR I OPTOMETRI

Idor Svensson
PROFESSOR I KLINISK PSYKOLOGI

Betty Tärning
FORSKARE I KOGNITIONSVETENSKAP

Elisabeth Zetterholm
BITR. PROFESSOR I SVENSKA SOM ANDRASPRÅK
Konferensprogram
Klicka nedan för att läsa mer om innehållet Logga in via länken som mejlas kl 08.00 på konferensens första dag. Du kan välja fritt bland föreläsningarna och titta när du vill samt så många gånger du vill. 1. Lyssneläsning och E-böcker – så hanterar hjärnan digital litteratur Med den ökade möjligheten att ta del av inspelade böcker har det blivit vanligt att elever lyssnar på texter i stället för att läsa dem, oavsett om de har läs- och skrivsvårigheter eller inte. Många läromedel liksom de nationella proven bygger dessutom på att eleverna läser från skärmar. Ta del av en föreläsning som beskriver hur våra hjärnor hanterar ljudböcker och digitala texter, och hur upplevelsen skiljer sig från läsning på papper Betty Tärning är forskare i kognitionsvetenskap vid Lunds universitet och har bred erfarenhet av forskning kring digital lärteknologi. Betty är sedan starten 2010 medlem i The Educational Technology Group, som inriktar sig på barns och ungas lärande. 2. Assisterande teknik som komplement eller alternativ till att läsa och skriva Idor Svensson är fritidspedagog, leg. psykolog och professor i klinisk psykologi vid institutionen för psykologi på Linneuniversitetet. Han forskar och föreläser inom området läs- och skrivsvårigheter och dyslexi. Idor tilldelades Dyslexipriset 2024, för sin forskning om rätten till assisterande teknik för den som har läs- och skrivsvårigheter. 3. Samsynsproblem och bristande läsförmåga Rune Brautaset är professor i optometri och avdelningschef för avdelningen för Ögon och Syn vid institutionen för Klinisk Neurovetenskap (CNS) vid Karolinska Institutet och S.t Eriks Ögonsjukhus. Hans forskning kretsar kring samsyn och ögats struktur och funktion. 4. Språktypologiska skillnaders betydelse för läs- och skrivinlärning I den tidiga läs- och skrivutvecklingen är fonologisk medvetenhet och relationen mellan uttal av fonem (språkljud) och grafem (bokstäver) av stor betydelse. Elever som lär sig läsa på svenska som andraspråk kan ibland få svårigheter som beror på språktypologiska skillnader mellan elevens modersmål och svenska. Som lärare eller specialpedagog behöver du inte kunna alla språk, men det är viktigt att ha förståelse för språkliga fel som inte förekommer hos elever med svenska som modersmål. Föreläsningen utgår från aktuell forskning om språktypologiska skillnaders betydelse vid läs- och skrivinlärning, och ger dig verktyg för att utveckla din undervisning. Elisabeth Zetterholm är bitr. professor i svenska som andraspråk vid Linköpings universitet. Hon undervisar på lärarutbildningen samt håller fortbildningskurser för verksamma lärare både inom grundskolan och vuxenutbildningen, bland annat om modersmålets betydelse för utvecklingen av svenska, i uttal, läsning och skrivande. Här har vi samlat svar på vanliga frågor. Om du inte hittar svaret på din fråga eller vill ha personlig kontakt, kontakta oss här.Program

Betty Tärning
FORSKARE I KOGNITIONSVETENSKAP
Att läsa och skriva är avgörande förmågor för att kunna delta i samhället. För några elever med stora svårigheter i sin läs- och skrivinlärning, sker liten eller ingen utveckling trots idogt tränande. Föreläsningen presenterar assisterande teknik som kan fungera som ett komplement, eller ibland ett alternativ, till att läsa och skriva. Vi vidgar perspektivet på vad det innebär att ta till sig och producera text, och du får förslag på vilken teknik som kan fungera för den här elevgruppen. 
Idor Svensson
PROFESSOR I KLINISK PSYKOLOGI
Samsyn, som innebär att båda ögonen samverkar för att skapa en enhetlig och tydlig bild, är avgörande för läsning och visuell uppmärksamhet. Samsynsproblem och reducerad visuell uppmärksamhet kan göra det svårt för elever att följa med i texten, spåra rader och bearbeta innehåll effektivt. Föreläsningen ger dig kunskap om vad samsyn och samsynsproblem innebär, och visar exempel på hur koordinationsövningar med bland annat VR- glasögon kan förbättra läsförmågan hos elever med samsynsproblem, adhd och dyslexi. 
Rune Brautaset
PROFESSOR I OPTOMETRI

Elisabeth Zetterholm
BITR. PROFESSOR I SVENSKA SOM ANDRASPRÅK
PRAKTISK INFORMATION


