”Fritidshemmen behöver mer kunskap i didaktik”

Vad innebär det här för fritidshemmen?
– Att fritidshemmens verksamhet ska planeras, struktureras och utvärderas utifrån ett lärandeuppdrag. Många fritidshem arbetar redan på det här sättet, oftast tack vare duktig personal och de tror jag uppfattar de nya riktlinjerna som en bekräftelse på att de jobbar på rätt sätt. Men det finns också fritidshem som kommer att behöva förändra sin verksamhet en hel del.Har verksamheterna kunskap och resurser för att möta de nya kraven?
– Både ja och nej. Generellt behöver fritidshemmen mer kunskap i framför allt didaktik – hur gör man för att få till en bra och spännande verksamhet utifrån ett lärandeperspektiv? Glädjande nog ser jag många positiva tecken på att kommuner och skolhuvudmän tar initiativ till detta. Läs mer & boka platsWebbkonferens
Höstlovsforum Grundskola
Välkommen till Höstlovsforum – Skolportens fortbildningspaket för v. 44, med fokus på lärande, kollegial utveckling och pedagogisk inspiration! Vi erbjuder digital, forskningsbaserad fortbildning för hela personalgruppen. Välj fritt ur föreläsningsbiblioteket och delta via vår utbildningsplattform, 23 okt–1 nov.
Läs mer och boka
Åk F–9 23 okt – 1 nov
Andraspråksutveckling i förskolan
Kursen leds av Anniqa Sandell Ring och ger konkreta verktyg för att stärka din kunskap om andraspråksutveckling i förskolan. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Fsk 

