Hoppa till sidinnehåll
Skolportens magasin

Ledare: Press och krav får rektorer att sluta

Publicerad:2025-12-15
Moa Duvarci Engman
Skribent:Moa Duvarci Engman
Moa Duvarci Engman.
Foto: Wouter Veenstra

VÅRDNADSHAVARE, elever, medarbetare och huvudmän − alla har de krav och förväntningar på rektor. Lägg därtill en aldrig sinande ström av administrativa uppgifter, så är det inte så oväntat att var fjärde rektor i Sverige visar tidiga tecken på utmattning och att många också lämnar yrket.

HÖG OMSÄTTNING AV rektorer beror i stor utsträckning på den psykosociala arbetsmiljön samt på förutsättningarna för att utöva ledarskap, visar ny forskning. Men snart kommer förslag på hur omsättningen av rektorer ska minska: i januari ska regeringens särskilda utredare presentera hur rektorer ska få bättre förutsättningar att genomföra sitt uppdrag. Missa inte temat om rektors svåra uppdrag på sidorna 16−25!

SPELAR DET NÅGON roll vad vi minns om Vita bussarna, alltså Röda Korsets aktion för att rädda människor från nazisternas förintelseläger under slutet av andra världskriget? Det är frågan som elever på Globala gymnasiet i Stockholm har fått arbeta med under ett antal lektioner i historieämnet i höst. Metoden kallas frågedriven undervisning och innebär att eleverna lär sig genom att själva diskutera och utforska viktiga frågor. Läs mer i reportaget där elever på ett samhällsvetenskapligt program bland annat besöker Norra judiska begravningsplatsen i Solna.

Moa Duvarci Engman,
chefredaktör Skolportens magasin

Läs mer om Skolportens magasin!

Skolportens magasin

Läs mer

Stockholm

Källkritik i AI-tider

Välkommen till en dag med fokus på källkritik i undervisningen! Ta del av föreläsningar om bland annat sociala medier och AI samt källkritik i tider av krig och AI-slop. Delta på plats i Stockholm den 14 oktober eller via webbkonferensen 21 oktober – 13 november. Boka din plats till bästa pris idag!
Läs mer och boka
Åk 7–Vux
14 okt

Främja närvaro i förskolan

Den här kursen med kursledare Malin Gren Landell handlar om hur förskolor systematiskt kan arbeta för att främja barns närvaro, vilket gynnar alla barns utveckling och lika möjligheter. Flexibel start, tillgång i 6 månader med avslutande kursintyg. Pris 749 kr ex. moms. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Fsk