Hoppa till sidans innehåll

Nyheter inom kategori "Svenska som andraspråk"

Visar sida 1 av 21

Linnéuniversitetet får uppdrag av Skolverket att utveckla standardiserade lästester

20 oktober
Linnéuniversitetet har tecknat avtal med Skolverket om att utveckla standardiserade tester i svenska och svenska som andraspråk, med fokus på läsning. Testerna riktar sig till elever i årskurs 1, 2, 3, 5 och 8 och ska bidra till att identifiera elever i behov av stöd i sin läsutveckling.

Lagarbetet får alla elever att erövra svenska språket

1 oktober
Skolans kanske mest undanskymda ämne, svenska som andraspråk, spelar en viktig roll på Stockholms anrika gymnasium Södra Latin. Lärarlaget för språkintroduktion (SI) blev i fjol ”årets lärarlag” i staden. "Eleverna vet att det är viktigt för oss att det går bra för dem," säger programlagledaren Lena Wilhelmsson.

Regeringen vill förändra svenskundervisningen

4 september
Regeringen tillsätter en utredning för att förbättra svenskundervisningen. Regeringen tillsätter en utredning för att förbättra svenskundervisningen. Varannan elev som i dag studerar svenska som andraspråk är född här. "Jag tycker att det är en sorts rasism som baserar sig på låga förväntningar", säger skol- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).
12…21