Hoppa till sidinnehåll

Nyheter inom kategori "Svenska som andraspråk"

Visar sida 1 av 18

Så minskar vi läsgapet i svensk skola. Ett andraspråksperspektiv på läskrisen.

5 juni
I rapporten presenterar Josefin Nilsson och Karin Pettersson från Nationellt centrum för svenska som andraspråk vid Stockholms universitet förslag kring hur vi kan förbättra den tidiga läsundervisningen för elever som lär sig läsa på sitt andraspråk för att minska läsgapet och säkerställa att alla elever i Sverige får den undervisningen de har rätt till. (pdf)

Ledare: Det är bråttom med förändringar

27 maj
Det är tydligt att elever som läser sva behöver extra stöd för att lära sig svenska, konstaterar Linda Fälth, professor vid Linnéuniversitetet. Och det är bråttom med förändringar inom sva, menar experterna. Läs Moa Duvarci Engmans ledare ur senaste numret av Skolportens magasin.

Stärk andraspråksutvecklingen i förskolan!

26 mars
Anniqa Sandell Ring, utvecklingsledare i Södertälje kommun samt författare och föreläsare, leder Skolportens digitala kurs Andraspråksutveckling i förskolan. Den här kursen stärker din kunskap om andraspråksutveckling i förskolan. Med den här kursen får du stärkt kunskap om andraspråksutveckling i både teori och praktik.

Ingen har svenska som modersmål – ändå toppresterar eleverna

24 mars
Läsförmågan sjunker i Sverige. Regeringen kallar det för en läskris och varnar för att vi står inför en generation med funktionella analfabeter. På Hammarkullsskolan har i princip ingen svenska som modersmål – men ändå presterar eleverna långt över medel på nationella provet. Nu lyfts skolans arbete som exempel för hela Sverige.
1218