Hoppa till sidinnehåll
Skolportens magasin

Slutet för F-betyget?

Publicerad:2024-11-04
Moa Duvarci Engman
Skribent:Moa Duvarci Engman
Moa Duvarci Engman.
Foto: Wouter Veenstra

Betyget F ska avskaffas och betygen ska kopplas till respektive skolas resultat på de nationella proven. Det är några av förslagen som den kommande betygsutredningen väntas presentera i februari nästa år, avslöjade tidningen Vi Lärare i september.

Regeringens utredare Magnus Henrekson, professor i nationalekonomi, skräder inte orden i Vi Lärares artikel: ”Dagens betygssystem är bland det mest demoraliserande som finns i Sverige. Det är godtyckligt, skadligt och korrumperande.”

Dubbelt så många elever går ut skolan med ofullständiga betyg i Sverige jämfört med något annat EU-land. Detta trots att vi, enligt internationella kunskapsmätningar, inte har en hög andel lågpresterande elever. I våras var det 16,3 procent som gick ut grundskolan utan att bli behöriga till gymnasieskolan. Nu höjs allt fler röster för att betyget F ska bort, både från forskare, lärare och politiker. Men alla är inte eniga i frågan. Läs mer i Skolportens stora temaartikel på sidorna 16–25.

En ökande grupp elever riskerar att hamna utanför skriftspråkssamhället. Det säger Mats Myrberg, läsforskare och professor emeritus i specialpedagogik, i en intervju med Skolportens magasin. Han är oroad över de demokratiska konsekvenserna av klyftorna i läsförståelse. Missa inte!

Moa Duvarci Engman, chefredaktör Skolporten

PS: Inte redan prenumerant? Missa inte kampanjpriset:

2 nr för prova-på-priset 99 kr*!

Läs mer och prenumerera på Skolportens magasin här! 

*Endast för nya prenumeranter.

Du får tillgång till hela det digitala arkivet i appen Skolporten!


Skolportens magasin nr 5/2024 – ute nu!

TEMA: Betyget F för icke godkänt hindrar var sjätte elev i grundskolan från att läsa vidare. Nu kan det skrotas.

INTERVJU: En perfekt storm. Så sammanfattar läsforskaren Mats Myrberg sin oro över läsutvecklingen.

LEDARSKAP: Rektorer i förskolan måste våga ta tag i frågor kring hedersförtryck, säger experten Devin Rexvid.

Skolportens magasin

Läs mer

Webbkonferens

Svenska som andraspråk

Välkommen till Skolportens webbfortbildning för dig som undervisar i svenska som andraspråk! Ta del av aktuell forskning och få praktiska verktyg till din undervisning. Se föreläsningarna när det passar dig mellan 13 okt och 3 nov.
Läs mer och boka
Åk F–Vux
13 okt – 3 nov

Andraspråksutveckling i förskolan

I den här kursen som leds av Anniqa Sandell Ring får du konkreta verktyg för att stärka din kunskap om andraspråksutveckling i förskolan. Flexibel start, kursintyg ingår och tillgång till kursen i 6 månader. Pris 749 kr ex. moms. Vi erbjuder rabatter för grupper. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Fsk