Skolportens dagsbrev 2025-09-23
Skralt resultat av miljardbidrag till skolor
Miljardbidraget till kommuner som ska ge bättre skolresultat har ökat lärartätheten på skolor med socioekonomiskt svaga elever. Men resultaten på nationella prov har inte förbättrats, visar en ny utvärdering.
”Friskolor gör vinst genom att pressa lärarlönerna”
Lärare i friskolor får betydligt lägre lön än sina kollegor i kommunala skolor. På Engelska skolan är lönegapet jämfört med kommunala skolor över 3 000 kronor i månaden, enligt färsk statistik från Sveriges lärare.– Att pressa lönerna är det bästa sättet att göra vinst, säger Pontus Bäckström vid Sveriges lärare.
Kritiken: Regeringen trixar fram rekordsatsning
Regeringens ”historiskt stora satsning” på skolan är en bluff. Det menar riksdagsmannen Niels Paarup-Petersen (C). – Av de 4,3 miljarder kronor de säger sig satsa är bara en halv miljard kronor nya.


