Skolportens dagsbrev 2025-09-30
C vill satsa miljard för att få bort obehöriga lärare
Centern vill satsa en miljard nästa år och göra det olönsamt att anställa lärare som saknar behörighet. Förslaget kommer efter Liberalernas utspel förra veckan om att lagändra mot engelskan som ökar dramatiskt i svenska skolor.
”Mörkade larm om pedofil – skyddade varumärket”
Marknadsskolan skapar skadeverkningar som går djupare än vad som går att se i tabeller över kvalificerade lärare och glädjebetyg. Den har uppenbarligen till och med gett upphov till kulturer där pedofiler skyddas. Så allvarlig är förgiftningen, skriver Kalle Sundin på ledarplats.
”Regeringens satsning på utbildning är ett luftslott”
Regeringen talar om den största skolsatsningen på decennier. Men bakom de höga ambitionerna döljer sig förslag som riskerar att leda till ökade administrativa kostnader och nedskärningar i undervisningen. Det skriver Andreas Mörck, Almega utbildning.


